Jak jsem začal osvětlovat LEGO město

0

Stejně jako možná i vy jsem toužil oživit LEGO městečko funkčním osvětlením. Lampy v ulicích, noční lampičky u postelí, stropní lustry a podobně. Protože mám doma hromadu různých diod, často jsem si to cvičně zkoušel, jak by to asi vypadalo. V jedné ruce jsem držel baterku a druhou rukou jsem dával světlo různě do interiérů. Nakonec jsem se dokopal k tomu, vyřešit to napevno.

Napájení

První věc, kterou jsem potřeboval vyřešit, bylo napájení. Musel jsem si rozmyslet, na kolik voltů to celé poběží, protože od toho se odvíjí další kroky. V úvahu přicházely 3V, protože to jsou dvě tužkové baterky a spousta mých diod je cca na 3V. Pak jsem zvažoval 12V, protože na 12 jsou různé levné LED pásky a taky adaptéry do zásuvky, takže by se nemusely měnit baterky. Své 3V diody bych mohl zapojit po čtyřech vedle sebe (3V x 4 = 12V) a tím bych je nespálil. No a vteřinku jsem přemýšlel i o 9V protože (opravte mě, pokud se pletu) na 9 běží oficiální elektronické LEGO součástky, které se dají koupit. Nakonec ale vyhrálo 5V. Proč zrovna 5?

Protože jsem chtěl taky osvítit Bradavický hrad na poličce nad městem a na poličku se mi rozhodně nechtělo vést nějaké nevzhledné kabely. Proto jsem byl omezený na baterky nebo na power banku. Power banka mi přišla jako ideální řešení, protože vydrží svítit celkem dlouho, můžu si vybrat kapacitu, snadno se dá odpojit a během jediné noci nabít. Nabíjet power banku mi nepřijde tak otravné jako měnit tužkové baterky. No a protože nabíjí přes USB a USB má 5V, tak jsem vybral 5V. Svou roli v rozhodování sehrál i fakt, že různé firmy vyrábějící osvětlení LEGO modelů se také rozhodly pro USB napájení. Když si koupím světýlka od nich, nebudu muset počítat a shánět odpory. Jednoduše spojím s ustřiženou USB koncovkou a je to. Oni totiž ten správný odpor nacpali rovnou do těch světýlek, takže běží na 5V.

Přišly světýlka z AliExpressu

Na nákup světel jsem si vybral značku Briksmax, kterou jsem našel na AliExpressu. Konkrétně jsem objednal těchto pár bílých a žlutých diod, které se přesně vejdou do miniaturních LEGO světel. Jsem s nimi nadmíru spokojený, ale abych byl naprosto přesný, tak kabel k nim vedoucí mohl být tenčí. Je sice dostatečně tenký, ale viděl jsem i podobné světla s kabely tenkými jako vlas. To se pak zacvakne mezi kostky snadněji.

Nafotím vám to detailně, abyste se mohli lépe rozhodnout. Běžné nacvaknutí kabelu mezi světýlko a kostičku způsobí ne uplně stoprocentní dolehnutí. Záleží, mezi jaké kostky se rozhodnete to zacvaknout. O něco lepší je cvaknout světýlko doprostřed mezi 4 nopy. Ale dá se vymyslet spousta dílků, mezi kterými ten problém nemám. Třeba ideální je hodit to mezi světlo a takové to děravé světlo (fakt se omlouvám za ty své názvy kostiček). To děravé světlo je totiž perfektní. Díra pustí dovnitř kabely, ale už ne diodu. Čím víc to celé pak zastavíte do scenérie, tím stabilnější to bude a nikde se nebude nic viklat. Zkrátka to uvidíte na mé lampě, jak se to dá řešit, nebo na plamenu viz fotky.

Stavíme lampy

Diodám jsem ustřihnul koncovky s konektorem, protože takový nemám, kam zapojit, nemám k nim zdířky. Pak jsem začal stavět. Začal jsem lampou, která byla vedle dveří v setu 75968 Zobí ulice 4. Nafotil jsem vám, z jakých kostek jsem postavil novou lampu a jak jsem skrze ně provlékl kabel a diodu. Po nasazení kabel vede do otvíracího příklenku pod schody, kde spával Harry Potter. Po zastřešení není nikde ani náznak po jakékoliv nedokonalosti.

Operační sál

Další diody jsem umístil do své nemocnice na operační sál. Ty tubusy (no jo, já vím) mají nejen duté jádro, ale i dutý okraj. Do toho okraje jsem vložil diodu a středem jsem protáhl kabel. Díky modrým průsvitným dílkům se světlo z tubusu dostává ven jediným možným směrem. Proto to vypadá, jako bych měl 8 diod, přitom jsou tam jen 2. Kabel pak dál vede do zdi, kde je i držák těchto operačních světel.

Elektrické vedení

Světla máme a můžeme v nich pokračovat. Jakmile budete mít všechny, je na čase přemýšlet, jak do baráčků přivést elektřinu.

Dumal jsem nad tím, jestli to mám přiznat, nebo kabely nějak tajit a zazdít. V jedné ulici mezi domky bych je asi zazdil, ale tahat kabely pod silnicí by šlo špatně. Tak jsem se rozhodl je přiznat a vyladit tak, aby připomínaly reálné elektrické vedení ve městě.

V první řadě jsem ale musel vyřešit, jak připojím kabely k budovám. Zkoušel jsem různé spojení LEGO součástek a elektronických konektorů. Chtěl jsem, aby šly budovy připojovat a odpojovat, jak se mi zrovna zlíbí. Chvíli jsem zvažoval klasické Jack konektory, které znáte z drátových sluchátek. To by ale bylo moc složité v případě „samičky“ konektoru a její integrace do nějaké kostičky. Taky jsou zbytečně velké. Nakonec jsem použil to, co jsem měl zrovna doma. Jsou to Dupont kabely, dají se koupit třeba tady v eshopu Drátek.

Ty koncovky jsou tak akorát velké, aby se daly pevně zasunout do základní spojovací kostičky z LEGO Technic. Tu najdete ale i v mnoha jiných sadách, ne jen v řadě Technic. Do té oboustranné kostičky se dá vrazit z jedné strany konektor samec a z druhé samička. Uvnitř té kostičky se spojí. Obrázky napoví víc, jak se to pak celé dá zastavět do zdi.

Musím ale říct, že to není ideální řešení. Často to zacvaknu tak hluboko, že odpojení znamená zničení té černé hranaté koncovky. Uplně se rozsype, takže je to spíš vhodné na jednorázové, pevné spojení, které se nebude měnit. Budu proto časem hledat něco lepšího.

Nad spojení k budovám jsem ještě přidal jeden černý váleček, který má připomínat transformátor na fasádě.

Stejné spojení konektorů je i na stožáru, který je napojený na ustřiženou USB koncovku z nejlevnějšího nabíjecího kabelu, který jsem našel v místním obchodě. V USB kabelu byly 4 vodiče, napájení jsem poznal podle černého a červeného drátu, zbylé dva jsem nechal být, to budou asi datové větve.

Zatím je to takhle všechno. Město částečně svítí a vypadá to dobře, jak můžete vidět na úvodním obrázku tohoto článku.

Na závěr jeden poznatek. Moderní power banka potřebuje určitý minimální odběr energie, aby se v rámci šetření nevypla. Napojení jediné diody nestačilo. Lampa se vypnula pár vteřin po zapnutí power banky. Připojení dvou oranžových lamp a 2 bílých světel na operačním sále už ale problém vyřešilo a power banka se nevypíná.

Napiště mi svůj názor